Dlaczego łódka aluminiowa to dobry wybór?

Przy zakupie profesjonalnej łodzi jest kilka kwestii, które armator musi rozważyć. Jaki silnik wybrać? Jaki typ łodzi? I najważniejsze, jaki materiał jest najlepszy do budowy kadłuba? Wybór odpowiedniej dla Ciebie łodzi zależy od tego, do czego będziesz jej używać (patrol, poszukiwania i ratownictwo, łodzie strażackie, piloci, łodzie robocze…) i jakie czynniki są dla Ciebie ważne, ale budowa profesjonalnych łodzi aluminiowych wzrosła w ciągu ostatnich 30 lat dzięki lekkości, trwałości, elastyczności i wysokiej wytrzymałości strukturalnej, jaką oferuje ten metal.

Wytrzymałość

Jeśli potrzebujesz łodzi, która może wytrzymać trudne warunki, to aluminium jest najlepszym wyborem. Aluminium jest bardzo wytrzymałe. Łódka aluminiowa jest odporna na uderzenia, których nigdy nie przetrwa włókno szklane. W takich okolicznościach włókno szklane pęka, podczas gdy aluminium tylko się odznacza.

Podobnie jak stal, aluminium ma znaczną plastyczność, tzn. zdolność do wytrzymania trwałego odkształcenia bez pęknięcia. Ma jedną trzecią modułu sprężystości stali, a zatem absorbuje energię uderzenia na większą odległość niż stal. Z drugiej strony włókno szklane jest wyjątkowo kruche i dlatego przy uderzeniu może pękać i łamać się.

Stabilność

Doskonały stosunek wytrzymałości do wagi sprawił, że w ostatnich latach profesjonalne łodzie aluminiowe są coraz chętniej wykorzystywane w profesjonalnym przemyśle stoczniowym.

Obecnie aluminium jest również wykorzystywane do budowy nadbudówek dłuższych statków stalowych, ponieważ metal sprawia, że łódka aluminiowa ma większą stabilność.

Recykling

Aluminium jest jednym z najbardziej atrakcyjnych metali do recyklingu zarówno pod względem energetycznym jak i ekonomicznym. Recykling materiałowy wymaga zaledwie 5% pierwotnego zapotrzebowania na energię do produkcji metalu. Odsetek odzyskiwanego aluminium wzrastał nieprzerwanie przez 30 lat, osiągając poziom, na którym stanowi obecnie 30% światowego zużycia. Łódka aluminiowa jest więc doskonałą opcją dla wszystkich dbających o środowisko.