Dermokosmetyki na trądzik różowaty

Źródło: https://care4skin.pl/

Jak rozpoznać trądzik różowaty i jak wygląda pielęgnacja za pomocą dermokosmetyków?

Trądzik różowaty, czyli rosacea, to złożony problem skórny dotykający nawet 10% populacji, który można zredukować za pomocą przebadanych dermokosmetyków i odpowiedniej diety. Schorzenie to występuje jedynie u osób dorosłych i zazwyczaj pierwsze objawy obserwowane są około 40. roku życia. Możemy do nich zaliczyć takie dolegliwości, jak nadmierne czerwienienie się w sytuacjach stresowych bądź też nieprzemijające zaczerwienie skóry twarzy, uczucie pieczenia, swędzenia czy też ściągnięcia skóry. W dalszym stadium choroby dochodzi najczęściej do rozwoju zmian zapalnych na skórze, mających postać grudek, krostek i guzków. Zmiany najczęściej lokalizują się na policzkach, a także w centralnej części twarzy – na czole, nosie i brodzie.

Przyczyny powstawania problemu

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry o złożonej etiologii. Nie jest on powodowany przez jeden konkretny czynnik – aby doszło do rozwoju choroby, musi wystąpić wiele sprzyjających czynników. Do najważniejszych z nich należą predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, szczególnie te występujące w okolicy menopauzy, nadmierna reaktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy, a także zaburzenia immunologiczne.

Choroba ma duże skłonności do przechodzenia w fazę remisji, ale także do wielokrotnego nawracania. Nawrót choroby mogą powodować różnie czynniki środowiskowe, takie jak nagłe zmiany temperatury otoczenia, nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, a także papierosy, alkohol czy ostre potrawy. Aby uniknąć nawrotów choroby, bardzo ważne jest wprowadzenie zdrowej diety oraz odpowiednia pielęgnacja skóry.

Zasady pielęgnacji skóry z rosacea

Najważniejszym krokiem, jaki należy podjąć przy podejrzeniu tego rodzaju trądziku, jest udanie się na wizytę do dermatologa. Lekarz odpowiednio zdiagnozuje problem skórny i przepisze leki, jeśli ich stosowanie jest niezbędne, lub zleci wykonanie laseroterapii. Jeśli jednak stan skóry nie jest na tyle poważny, po wizycie u lekarza należy przystąpić do zmiany swojej codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Priorytetem powinno stać się łagodzenie podrażnień oraz ochrona nadwrażliwej skóry.