Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – na czym to polega?

Gdy mowa jest o nowoczesnych standardach w budownictwie, często pojawia się temat wentylacji mechanicznej. Obecnie łączy się ją zazwyczaj z rekuperacją. Warto wiedzieć, na czym polegają takie rozwiązania. Jeśli dom ma być pasywny albo energooszczędny, dobrze jest mieć je na uwadze.

Czym jest wentylacja mechaniczna?

Wentylacja to wymiana powietrza w domu. Nawiewane jest świeże z zewnątrz, a wywiewane brudne z wewnątrz. Gdy jest to wentylacja mechaniczna z rekuperacją, to wymiana powietrza wspomagana jest mechanicznie. W różnych obszarach domu znajdują się nawiewniki lub wywiewniki. Co dokładnie, to zależy od rodzaju pomieszczenia. Wentylacja taka zastępuje tradycyjną. Jest skuteczniejsza. Stale można cieszyć się świeżym powietrzem w domu i w dodatku zdrowszym niż przy tradycyjnej wentylacji. Zanim powietrze trafi do wnętrz, jest oczyszczane ze smogu i alergenów. Służą temu specjalne filtry. Trzeba pamiętać, by co pewien czas je czyścić.

Na czym polega rekuperacja i co daje?

Obecnie projekty wentylacji mechanicznej uwzględniają obecność rekuperatora. Urządzenie to umożliwia odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza. Brudne powietrze zostanie usunięte z budynku, ale ciepło jest zatrzymane. Wykorzystuje się je na potrzeby mieszkańców budynku. Dzięki temu rozwiązaniu zapotrzebowanie domu na energię grzewczą staje się mniejsze. Dobrze zaprojektowana i wykonana wentylacja mechaniczna z rekuperacją oznacza duże oszczędności.

Wykonanie mechanicznej wentylacji ma sens tylko wtedy, kiedy budynek jest szczelny. Musi być ocieplony. Okna i drzwi wejściowe muszą zatrzymywać ciepło wewnątrz budynku. Nie ma konieczności otwierania okien, gdy jest tego typu wentylacja.