System nawadniania

Dobrze zaplanowany system nawadniania (np. parę razy dziennie w niezwykle korzystnych porach dnia) gwarantuje dobry rozwój roślin oraz trawników w twoim ogrodzie. Nawadnianie ogrodu jest dobre. Nawadnianie automatyczne zapewnia kontrolę ilości wykorzystanej wody oraz nawadnianie w momentach mniejszego światła, co ogranicza parowanie wody.

System automatycznego podlewania dzieli się na sekcje, stanowiące elementy ogrodu o różnorodnym typu roślinności (różniącej się oczekiwaniami w stosunku do wilgoci ziemi), jak: trawnik, rabatki kwiatowe lub żywopłot. Do nawadniania służą końcówki nawilżające: opryskiwacze, mikrozraszacze oraz linie kroplujące. Jeżeli idzie o montaż spryskiwaczy, mikrozraszaczy oraz linii kroplujących – łączony się je ze sobą rurami. W niektórych grupach powinny działać końcówki jednego typu (np. jedynie opryskiwacze), o tejże samej efektywności. Pracą systemu zarządza dobrze zaplanowany regulator.

Rury doprowadzające wodę oraz nawilżające rozkłada się opodal wykopów, natomiast potem montuje się łączniki oraz trójniki w miejscach rozgałęzień i tam, gdzie będą znajdywały się opryskiwacze czy przyłącza. W razie konieczności rury należy skrócić do konkretnych wymiarów, natomiast po utwierdzeniu trójnika złączenie zaimpregnować, dociskając zaciski. Na ślepych końcach rur montuje się zapory spustowe, jakie uproszczą pozbycie się przed zimą wody z rur. Po położeniu oraz połączeniu wszelkich rur potrzebne jest oczyszczenie systemu, natomiast potem przetestowanie jego szczelności. Przy systemie automatycznym na starcie jakiejkolwiek sekcji montuje się elektrozawory, jakie będą kierowały ich pracą.